Stosowanie środków ochrony roślin tak, by nie zaszkodzić, to jedno. Drugie to kwestia zgodności z prawem. Dlaczego to takie istotne?
Po pierwsze, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody przez stosowanie ŚOR (np. uszkodzenia roślin, za niski plon), każdy Twój błąd będzie Cię oddalał od odszkodowania i naprawienia szkody. Po drugie, nieprawidłowe stosowanie ŚOR w niektórych przypadkach może narazić Cię na odpowiedzialność karną. Prawidłowe postępowanie ze środkami ochrony roślin sprawdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. O ŚOR może zapytać Cię także ARiMR oraz Inspekcja Ochrony Środowiska.
Zakup ŚOR
Pierwsza czynność, przy której możesz popełnić błąd, to już sam zakup środka. Pamiętaj, że niektóre środki ochrony roślin mogą być sprzedane tylko użytkownikom profesjonalnym – takim, którzy ukończyli specjalne szkolenia z zakresu ŚOR (wskazane w art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin). Jeśli płody rolne z Twojego gospodarstwa są wprowadzane do obrotu, to jesteś właśnie użytkownikiem profesjonalnym i musisz nabyć stosowne uprawnienia, a potem regularnie je odnawiać. Brak aktualnych szkoleń może oznaczać nałożenie na Ciebie zakazu wykonywania zabiegów z zastosowaniem ŚOR…
…więcej przeczytasz w numerze 2/2024, które już teraz możesz kupić na Allegro.
Copyright @ 2024 „Rolnictwo Przyszłości”. Kopiowanie i powielanie treści bez zgody redakcji jest zabronione.