Raport „The Green Technology Sector in Poland”
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do zapoznania się z nowym raportem na temat polskiego sektora zielonych technologii „The Green Technology Sector in Poland”.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do zapoznania się z nowym raportem na temat polskiego sektora zielonych technologii „The Green Technology Sector in Poland”.
Ponad 60 proc. Polaków korzysta z AI na co dzień, a 75 proc. firm w Polsce wdraża rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mimo trudności związanych z brakiem specjalistów oraz kwestiami bezpieczeństwa. To główne wnioski z raportu PwC pt. „Gotowi na sztuczną inteligencję”.
Czwarta rewolucja przemysłowa obejmuje wszystkie sektory działalności przemysłowej, również ogrodniczą. Cyfryzacja przedsiębiorstw rozwija się w bardzo szybkim tempie, napędzana przez innowacje technologiczne i rosnącą potrzebę optymalizacji działań. Digitalizacja procesów produkcyjnych wykorzystująca takie technologie jak sztuczna inteligencja (AI), analiza dużych zbiorów danych (big data), robotyka oraz Internet Rzeczy (IoT), przyczynia się do wzrostu wydajności, zrównoważonego rozwoju i lepszego zarządzania zasobami naturalnymi. Dzięki nowoczesnym technologiom przedsiębiorstwa nie tylko zwiększają efektywność i redukują koszty, ale również poprawiają jakość swoich produktów i usług, dzięki czemu mają szansę osiągać zdecydowanie większą wydajność.
Sztuczna inteligencja znajduje powszechne zastosowanie w projektach badawczo-rozwojowych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia innowacyjnych rozwiązań pozwala budować konkurencyjność firm, tworzyć nowe trendy i zmieniać oblicze znanego nam świata. Techniką, która rewolucjonizuje branżę R&D, jest między innymi uczenie maszynowe, umożliwiające inteligentnym systemom podejmowanie decyzji na podstawie rezultatów badań.
Zmiany w rolnictwie będą napędzane przez zwiększoną łączność i przepustowość transmisji danych z wykorzystaniem szybkiego Internetu. W nieodległej przyszłości na polskich polach będą pracować roboty, drony i urządzenia autonomiczne, które umożliwią zautomatyzowanie większości procesów. Wzrośnie rola sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – wynika z raportu „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”, przygotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dowiedz się, jakie wnioski wyciągają jego autorzy na podstawie analizy stanu obecnego i potencjału naszego kraju w obszarze innowacji rolniczych.
W jakich pracach cyfrowa platforma jest najbardziej pomocna? Technologia znajduje swoje zastosowanie do kontrolowania maszyn, postępu prac, podejmowania szybkich, trafnych decyzji, ale proces analizy nie odnosi się jedynie do pracy w czasie rzeczywistym. Dealerzy John Deere szkolą nowych klientów i ich pracowników, aby technologia, którą wybrali, była u nich wykorzystywana jak najefektywniej.
Cyfryzacja europejskiego sektora rolnego może zrewolucjonizować przemysł, promując wydajność, zrównoważony rozwój i konkurencyjność. Wykorzystanie technologii cyfrowych w rolnictwie może przynieść wiele korzyści. Pomimo korzyści, istnieje również kilka wyzwań, którymi należy się zająć.
W ostatnich miesiącach na świecie ukazało się wiele raportów identyfikujących i diagnozujących sytuację w obszarze nowoczesnych maszyn rolniczych i wdrażania innowacji, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju cyfryzacji. Coraz większe zainteresowanie ekspertów tym tematem świadczy o rosnącej dynamice wdrożeń, wykorzystujących technologie cyfrowe, na co wskazują m.in. dane rynkowe i analizy przyszłych trendów.
Tekst: Tomasz Janiak, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości i efektywności produkcji rolnej jest ochrona roślin, która – obok troski o środowisko, cyfryzacji i wprowadzania nowych rozwiązań – jest jednym z kluczowych aspektów dzisiejszego rolnictwa. Coraz częściej o tych tematach mówią zarówno polskie, jak i unijne władze, które ogłosiły politykę Zielonego Ładu. Optymalizacji efektywności produkcji oczekują rolnicy. Poprawy jakości i cech prozdrowotnych żywności oczekuje całe społeczeństwo. W powyższe aspekty wpisuje się nowy ogólnopolski cyfrowy system doradczy.
Tekst: Maciej Zacharczuk, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Branżowe Punkty Kontaktowe wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na realizację projektów badawczo-rozwojowych w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa.