W Polsce rozpoczęła działalność Agreena – firma, która opracowała pierwszy w Europie program certyfikacji węgla w glebie. Ten duński fintech działa już w 14 krajach i współpracuje z gospodarstwami, których łączny areał przekracza 500 tysięcy hektarów. Agreena już teraz posiada zespół w Polsce, który wkrótce planuje rozbudować.

 

Agreena stworzyła pierwszy międzynarodowy program certyfikacji węgla w glebie w Europie, który cieszy się dużym zainteresowaniem branży rolnej, pozwalając rolnikom na usuwanie węgla z atmosfery i magazynowanie go w glebie. Certyfikaty wydawane są na podstawie określonego poziomu redukcji gazów cieplarnianych
i sekwestracji węgla osiągniętego przez gospodarstwo w danym sezonie wegetacyjnym. Stosowany jest system przeliczeniowy, w którym jeden certyfikat odpowiada jednej tonie zmagazynowanego dwutlenku węgla. Certyfikaty mogą być następnie sprzedawane na wolnym rynku, m.in. firmom zainteresowanym obniżeniem własnego śladu węglowego.

– Polscy rolnicy zainteresowani rolnictwem regeneratywnym mają teraz możliwość uzyskania dochodu z nowego plonu: dwutlenku węgla – mówi Simon Haldrup, współzałożyciel i dyrektor generalny Agreena – Oczekuje się, że Polska odegra ważną rolę w europejskiej transformacji rolnej. My rozumiemy, że rolnictwo służące środowisku musi być też ekonomicznie efektywne – dodaje.

Grunty rolne w Polsce stanowią około 62% powierzchni kraju, a polskie rolnictwo emituje do atmosfery około 32 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie. Chcąc więc, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, osiągnąć unijny cel redukcji netto 310 Mt ekwiwalentu CO2, musi do 2030 roku zmniejszyć emisje o 38,1 Mt ekwiwalentu CO2. Według raportu banku BNP Paribas[1], 70% gleb w Unii Europejskiej jest nieurodzajnych ze względu na sposób gospodarki tym zasobem. Na postępującej erozji gleby europejscy rolnicy tracą średnio 1,25 mld euro rocznie. Według danych FAO[2], rekultywacja zdegradowanych gleb rolniczych globalnie może przyczynić się do sekwestracji 51 Gt dwutlenku węgla z atmosfery oraz doprowadzić do zwiększenia produkcji żywności o 17,6 Mt rocznie. Sięgając po praktyki rolnictwa zrównoważonego, w tym zredukowanej orki, polscy rolnicy mogą uzyskać dodatkowy dochód oraz zwiększyć wydajność ekonomiczną swojego gospodarstwa.

– Podnosząc jakość gleby i wspierając bioróżnorodność, rolnicy zasługują na to, by być wynagradzanymi za swój wkład dla środowiska. Nasz program to prosty i przejrzysty sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu z działalności rolnej. AgreenaCarbon to jedna z pierwszych interaktywnych platform liczących sekwestrację węgla w gospodarstwie rolnym, posiadających międzynarodową akredytację – mówi Simon Haldrup.

Firma doradcza McKinsey & Company szacuje, że do 2030 roku rynek kredytów węglowych może osiągnąć ponad 50 mld dolarów[3]. Największym popytem cieszą się certyfikaty węglowe. Oczekuje się, że rozwiązania środowiskowe, takie jak sekwestracja węgla w glebie, będą stanowić około 65-85% całkowitej podaży kredytów.

Agreena tworzy zbywalne, zweryfikowane niezależnym audytem certyfikaty CO2, które stanowią własność rolnika. Może on zdecydować o ich zatrzymaniu, sprzedać je podmiotom instytucjonalnym lub prywatnym, lub zbyć je za pośrednictwem platformy AgreenaCarbon. Średnia cena sprzedaży jednego certyfikatu wynosi ok. 25-50 euro w zależności od poziomu redukcji dwutlenku węgla. Według firmy, przeciętny rolnik może osiągnąć dochód w wysokości ok. 65 euro na hektar rocznie. Dokładna kwota w dużej mierze zależy od przyjętych przez niego praktyk regeneracyjnych, określających poziom sekwestracji węgla w glebie.

– Od początku istnienia Agreeny, nasza misja koncentruje się wokół zwiększania rentowności działalności rolnej. Przy tym ważne jest, aby współpracujący z nami rolnicy zachowali kontrolę nad swoimi praktykami rolnymi, jednocześnie otrzymując rekompensatę finansową za korzyści, jakie generują na rzecz środowiska i społeczeństwa – wyjaśnia Simon Haldrup.

Firma prowadzi obecnie działalność w 14 krajach Europy, a łączny areał gospodarstw, z którymi współpracuje, przekracza już pół miliona hektarów. Rozpoczynając działalność w Polsce, Agreena umacnia swoją pozycję lidera w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w branży rolnej.

[1] BNP Paribas raport „Postrzeganie rolnictwa regeneratywnego. Czy rolnictwo regeneratywne ma przyszłość w Polsce?”
[2] https://www.fao.org/3/ca7126en/ca7126en.pdf
[3] https://www.mckinsey.com/capabilities/sustainability/our-insights/a-blueprint-for-scaling-voluntary-carbon-markets-to-meet-the-climate-challenge


Źródło: Agreena / BrandLab PR

 


Reklama

Nadchodzące wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31