Prawidłowy siew to podstawa wysokich plonów i dobrej jakości uprawy buraka cukrowego. Wielu rolników, aby wykorzystać potencjał nasion, korzysta z nowoczesnego doradztwo cyfrowego dostępnego przez cały rok, korzystając z pomocy doradcy lub serwisu cyfrowego.

Wsparcie może udostępniać takie parametry i narzędzia jak śledzenie warunków glebowych jak optymalnej temperatury gleby, jej wilgotności. Pomaga określić właściwą obsadę roślin możemy uzyskać dzięki kalkulacji normy wysiewu, a zdjęcia SAT pozwalają na  śledzenie rozwoju upraw przez cały sezon wegetacyjny i identyfikacja uszkodzeń uprawy na czas.

Dobrym przykładem jest system myKWS oferujący szereg usług cyfrowych pomocnych w podejmowaniu decyzji dotyczących upraw w gospodarstwie np. monitorowanie upraw dzięki zdjęciom satelitarnym, praktyczne kalkulatory i narzędzia.

Korzystanie z myKWS i aplikacji na telefon jest bezpłatne. Pozwala na bezpłatny dostęp do podstawowych narzędzi np. monitoring pól, kalkulatorów oraz ważnych wiadomości podczas wegetacji roślin. Dane są codziennie aktualizowane.

Obserwacja długoterminowa pogody pozwala na określenie spadku temperatury. To jeden z elementów systemu będącego wsparciem dla rolników w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących upraw rolnych. Dzięki narzędziom i kalkulatorom uprawa roślin staje się prostsza.

Oferuje on wiele korzyści takich jak:

  • Wgląd do zdjęć satelitarnych pokazujących stan roślin na plantacji
  • Widoczne różnice dojrzałości między obszarami
  • Ułatwiona identyfikacja uszkodzeń uprawy na wszystkich częściach pola, również tych trudno dostępnych
  • Informacje dostępne na stronie internetowej w dowolnym momencie
  • Cotygodniowa aktualizacja danych z określonego pola.

Monitoring biomasy to ocena danych satelitarnych za pomocą wskaźnika wegetacji NDVI określający fazę rozwoju oraz stanu kondycji roślin. Mapa zielona oznacza wysoką wydajność fotosyntezy, natomiast kolory żółty i czerwony zmiany w wegetacji roślin tj. spadek wydajności fotosyntezy bądź uszkodzenia np. choroby liści albo szkody spowodowane przez ptaki i zwierzęta.

Dostępne są również mapy wilgotności, które służą do wspomagania interpretacji map biomasy. Określa się je za pomocą wskaźnika wilgotności NDWI (zawartość wody w liściach).

Za pomocą zdjęć: Kolor rzeczywisty można sprawdzić dni bezchmurne. Ze względu na aktywność lotniczą satelitów analiza zdjęć nie zawsze będzie dostępna co tydzień, chociażby z powodu zachmurzenia. W takim przypadku na polu pojawi się symbol chmury. Może się jednak zdarzyć, że dla danego pola będzie dostępna analiza, ale nie do końca zrozumiała, dlatego warto posłużyć się zdjęciami rzeczywistymi, które potwierdzą np. zachmurzenie na części pola.

Żródło: KWS Polska Sp. z o.o.


Reklama

Nadchodzące wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31