rolnictwo ekologiczne

  • Czy rolnictwo ekologiczne może uratować planetę?

    Trudno nie dostrzec konsekwencji zmian klimatu. 2/3 światowej populacji twierdzi, że doświadczyło ich w swoim regionie[i]. Ludzie odczuwają skutki powodzi, pożarów, utraty różnorodności biologicznej i ekstremalnych warunków pogodowych, również na terenie Polski[ii]. W 2022 roku 10 największych klęsk żywiołowych o podłożu klimatycznym spowodowało szkody o wartości ponad 3 miliardów dolarów każda[iii]. W bieżącym roku przekroczone zostały kolejne granice planetarne, czyli systemy kluczowe dla stabilności życia na Ziemi dotyczące m.in. wzrostu średniej temperatury czy wymierania gatunków[iv].

  • ROL-EKO 2023 – spotkanie nauki z biznesem

    W dniach 28 i 29 listopada 2023 w Poznaniu odbędzie się 24. Konferencja Naukowa ROL-EKO pt.: „Rolnictwo ekologiczne, projektowanie, badania, eksploatacja, bezpieczeństwo i ergonomia maszyn rolniczych, leśnych i spożywczych”, organizowana przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Na temat historii i tegorocznej edycji tego wydarzenia rozmawiamy z Katarzyną Bartłomiejczak, członkinią Komitetu Organizacyjnego.

     

  • Oszczędności i ochrona dzięki specjalistycznym maszynom

    Płatności rolno-środowiskowe, zaraz po ekoschematach – to dobry powód, aby do obsługi trwałych użytków zielonych i obszaru NATURA 2000 wykorzystać zaawansowane maszyny zielonkowe.

  • Eurostat: Powierzchnia upraw ekologicznych w UE wyniosła 15,9 mln ha

    Powierzchnia wykorzystywana do ekologicznej produkcji rolnej w UE stale rośnie. Zwiększyła się z 14,7 mln hektarów (ha) w 2020 r. do 15,9 mln ha w 2021 r., co stanowi 9,9% całkowitej wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych (UR) w UE.

     

  • Zalety i zyski rolnictwa ekologicznego

    Rolnictwo ekologiczne to szybko rozwijający się sektor gospodarki. Dzięki transformacji tradycyjnego gospodarstwa rolnicy mogą uzyskać wiele korzyści, nie tylko finansowych.