Łukasiewicz – ICSO współpracuje z firmą Onlybio. Zespół naukowców prowadzi badania nad opracowaniem naturalnych kosmetyków z wykorzystaniem wytłoków winogronowych powstających jako produkt uboczny przy produkcji wina. Projekt otrzymał dofinansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach FENG.
Naukowcy rozpoczynają pracę nad projektem badawczym, w którym zaproponowali opracowanie, wytworzenie i wdrożenie bezpiecznych i funkcjonalnych kosmetyków. Istotnym elementem tego rozwiązania jest wykorzystanie wytłoków z winogron pochodzących z polskich winnic.
– Winogrona, jedne z najczęściej spożywanych owoców na świecie, są bogate w związki bioaktywne, kwasy jadalne, błonnik pokarmowy itp. Dlatego też owoce winogron są przedmiotem intensywnych badań ze względu na ich potencjalnie korzystny wpływ na zdrowie człowieka – wyjaśnia dr Zofia Hordyjewicz-Baran, główny wykonawca w projekcie.
Czerwono-fioletowa pigmentacja winogron jest związana z obecnością związków chemicznych, tzw. antocyjanów. To grupa chemikaliów, które nadają kolor kwiatom i owocom. Te związki o barwie od czerwonej do niebieskiej są silnymi przeciwutleniaczami i naturalnymi barwnikami. Odpady powstające podczas produkcji wina są cennym źródłem związków bioaktywnych.
Rozwiązanie innowacyjne i ekologiczne
Badania przeprowadzone w naszym instytucie potwierdzają, że surowce pozyskane z odpadowego materiału powstającego przy produkcji wina zawierają duże ilości cennych substancji bioaktywnych. Możliwość ich powtórnego wykorzystania ogranicza jednak ilość powstających odpadów i konieczność ich utylizacji. Na to wyzwanie odpowiada pomysł Łukasiewicz – ICSO, który doskonale wpisuje się w zasady zrównoważonej produkcji oraz minimalizacji negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Nie zapomniano jednak o czynnikach ekonomicznych. Branża kosmetyczna poszukuje innowacyjnych rozwiązań, ale musi się liczyć z ich przełożeniem na cenę finalnego produktu.
– Zwróciliśmy szczególną uwagę na ekonomikę proponowanego rozwiązania. Zaplanowaliśmy opracowanie szeregu ciekawych produktów kosmetycznych zawierających względnie wysokie stężenia substancji bioaktywnych, bez znaczącego podwyższania ceny masy kosmetycznej – mówi prof. Tomasz Wasilewski, odpowiedzialny w projekcie za formulacje i technologie kosmetyków oraz za współpracę z przemysłem.
Dotychczasowe efekty prowadzonych prac to otrzymanie w skali laboratoryjnej pełnowartościowych innowacyjnych kosmetyków. Efektem były także zgłoszenia patentowe oraz publikacje naukowe, które stanowią background IP najnowszego projektu. Warto dodać, że prace przewidziane w przedmiotowym projekcie stanowią swoistego rodzaju łącznik pomiędzy fazą prac laboratoryjnych a ich komercjalizacją. Projekt będzie realizowany w przy ścisłym nadzorze zarówno prof. Tomasza Wasilewskiego, a także dr Zofii Hordyjewicz-Baran.
Pomysł dla rozwijającej się branży
Wynikami prac naszych naukowców mogą być zainteresowane firmy kosmetyczne w Polsce i za granicą, które poszukują innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających tworzenie wysokiej jakości produktów kosmetycznych opartych na wiedzy. Jednakże, odbiorcą bezpośrednio zainteresowanym wynikami projektu jest firma Onlybio.life S.A., jedna z najszybciej rozwijających się firm w branży kosmetyków naturalnych w Polsce. To innowacyjne przedsiębiorstwo, mające silną pozycję w branży kosmetycznej. Produkty firmy znalazły uznanie zwłaszcza u młodszej części odbiorców. Jej misją jest tworzenie kosmetyków, które są jednocześnie skuteczne oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Onlybio deklaruje wykorzystanie w swoich produktach wyłącznie naturalnych składników, pochodzących z upraw ekologicznych lub z recyklingu.
To nie pierwszy projekt realizowany z firmą przez zespół naukowców kierowany przez prof. Tomasza Wasilewskiego i dr Zofię Hordyjewicz-Baran. Wcześniej z powodzeniem zrealizowali już jeden duży projekt aplikacyjny we współpracy z siostrzaną firmą InventionBio. Dotyczył on nowej generacji detergentów do mycia owoców i warzyw. Przedstawione prace są efektem intensywnie rozwijanego w Łukasiewicz – ICSO obszaru naukowo-badawczego związanego z kosmetykami i detergentami.
Prof. Wasilewski od ponad ośmiu lat współpracuje z firmą Onlybio.life S.A., w której opracowuje nowe kosmetyki, wdraża je na rynek oraz prowadzi projekty rozwojowe. Przez ostatnie 3,5 roku pełnił w niej funkcję dyrektora ds. badawczo-rozwojowych. Bazując na doświadczeniach z praktyki przemysłowej oraz na aktualnych wymaganiach konsumentów kosmetyków, zaproponował opracowanie serii innowacyjnych produktów. Wspólnie z dr Zofią Hordyjewicz-Baran i Pracownikami Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” aktualnie realizowane są prace badawcze, których efektem jest już szereg zgłoszeń patentowych, wartościowych publikacji naukowych oraz nagród na imprezach wystawienniczych. Wartym podkreślenia jest zwłaszcza opracowany wspólnie innowacyjny proces wytwarzania kosmetyków, uwzględniający tzw. Chemiczną Ekstrakcją Pożyczkową (Loan Chemical Extraction, LCE). Opis i nazwa procesu zostały wprowadzone przez autorów pracy do obiegu naukowego w 2022 r.
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz