UNIA jako czołowy producent maszyn rolniczych w Polsce stale rozwija swoje kluczowe produkty oraz wprowadza nowe rozwiązania, dostosowane do aktualnych i przyszłych potrzeb rolników w kraju i zagranicą.
Tekst: Krzysztof Piekarczyk, Dyrektor Zakładu, UNIA Sp. z o.o.
W minionym roku wzbogaciliśmy nasze rozsiewacze kołowe serii RCW oraz duże rozrzutniki serii Tytan i Apollo Premium w systemy sterowania ISOBUS z możliwością zmiennego dawkowania w oparciu o mapy aplikacyjne oraz nawigację GPS. Dzięki tym rozwiązaniom nasze rozsiewacze i rozrzutniki zapewnią najwyższą precyzję wysiewu materiału, dostosowaną do realnych potrzeb na danym fragmencie pola, co przekłada się na realne oszczędności (nawet do 20%). Sterowanie ISOBUS znacznie poprawia komfort i jakość pracy, poprzez możliwość kontroli kluczowych parametrów pracy maszyny i ich szybkiego dostosowania do aktualnych warunków polowych. Natomiast zmienne dawkowanie pozwala na precyzyjną aplikację odpowiedniej ilości nawozu (lub wapna, czy też obornika) do realnego zapotrzebowania na danym fragmencie pola. Nawigacja GPS i system prowadzenia równoległego umożliwia wykonywanie przejazdów w odpowiednich odstępach, oraz ogranicza zjawisko występowania tzw. nakładek – czyli miejsc na polu, w których występuje wielokrotne pokrycie materiałem. Dzięki temu plony na całej powierzchni pola są wyrównane, a liczba obszarów przenawożonych, lub takich, w których nawóz jest dostępny w minimalnych ilościach jest maksymalnie ograniczona. Warto też wspomnieć, że opisane powyżej systemy rolnictwa precyzyjnego dostępne są już od kilku lat w naszym rozsiewaczu zawieszanym – MXL Premium, który dodatkowo wyróżnia się ślimakowym systemem dozowania objętościowego SDS.
Kolejnym kluczowym produktem w portfolio UNII, w którym występują rozwiązania z zakresu Precision Agriculture, są duże opryskiwacze polowe serii Europa XL oraz Heron. W maszynach tych dostępne jest zarówno sterowanie ISOBUS, jak i automatyka kontroli sekcji w oparciu o sygnał GPS (do 13 osobnych sekcji), co również pozwala na uzyskanie wyrównanego łanu na całej powierzchni pola oraz gwarantuje równomierne rozłożenie cieczy na powierzchni roślin, co jest szczególnie ważne podczas zabiegów fungicydowych. Dzięki automatycznej kontroli sekcji (Section Control) możemy zoptymalizować zużycie środków ochrony roślin oraz poprawić swój komfort pracy, szczególnie podczas zabiegów wykonywanych nocą lub wieczorem. Opryskiwacze Europa XL oraz Heron mogą być również wyposażone w system EDS, w którym każdy pojedynczy rozpylacz stanowi osobną sekcję roboczą, dzięki czemu dokładność oprysku jest możliwie najwyższa, a system ten doskonale sprawdza się podczas prac na polach o nierównomiernym kształcie, gdzie często występują tzw. kliny. Przydatną oraz coraz częściej wybieraną przez rolników opcją jest również cyruklacja cieczy w belce polowej, dzięki której ciśnienie cieczy jest równomierne na całej szerokości belki już w momencie rozpoczęcia oprysku, co dodatkowo pozytywnie oddziałuje na równomierność pokrycia roślin środkiem ochrony oraz znacząco poprawia dokładność wykonania zabiegu. Najbardziej rozbudowanym systemem kontroli układu cieczowego w opryskiwaczach UNIA jest DynaJet. System kontroli dysz DynaJET poprzez zawory elektromagnetyczne zamontowane na korpusach rozpylaczy, pozwala na niezależne kontrolowanie przepływu cieczy i rozmiaru kropli. Rozwiązanie to pozwala zmieniać parametry układu cieczowego bez zmiany rozpylaczy, zastępując tym samym korpusy wielopozycyjne. Rozwiązanie to, pozwala za pośrednictwem jednego rozpylacza 08 osiągnąć również rozmiary kropli takie jak dla rozpylaczy w rozmiarach: 02, 03, 04, 05 i 06. Główne zalety systemu DynaJet to: minimalizacja strat powodowana nadmiernym rozpylaniem kropli (szczególnie w warunkach wietrznych); możliwość zwiększenia prędkości oprysku przy zachowaniu zadanej wielkości kropli, ciśnienia i dawki; możliwość połączenia z urządzeniami typu z Crop-Sensor i zaplanowania strategii nawożenia płynnego lub regulatora wzrostu oraz kompensacja dawki na zakrętach – szczególnie istotna przy wykonywaniu zabiegów na polach o nierównomiernym kształcie.
Artykuł opublikowany w numerze 1/2023 czasopisma „Rolnictwo Przyszłości”.
Copyright @ 2023 „Rolnictwo Przyszłości”. Kopiowanie i powielanie treści bez zgody redakcji jest zabronione.