Rolnictwo regeneracyjne to metody rolnictwa, które mają na celu rozwiązanie krytycznych kwestii środowiskowych, w szczególności poprawę zdrowia gleby poprzez odbudowę materii organicznej i przywrócenie zdegradowanej różnorodności biologicznej.
Praktyki te przynoszą znaczne korzyści rolnikom i środowisku, a sama poprawa stanu gleby prowadzi do zwiększonego pochłaniania dwutlenku węgla i poprawy obiegu wody.
Dlaczego rolnictwo regeneracyjne ma znaczenie?
Już w 1921 r. agronomowie doszli do wniosku, że żyzność i zdrowie gleby są bezpośrednio skorelowane z ilością składników odżywczych w uprawach. Ponieważ 95% spożycia kalorii na osobę na całym świecie pochodzi z upraw rosnących w ziemi lub z żywności, która bezpośrednio opiera się na uprawach, takich jak produkty pochodzenia zwierzęcego, istnieje krytyczny związek między zdrową glebą a życiem ludzi.
Występuje jednak pewien problem związany z tą zależnością: zdrowie gleby pogarsza się z powodu nowoczesnych, intensywnych praktyk rolniczych. Trwa to od dziesięcioleci i spowodowało znaczny spadek żyzności gleby, składników odżywczych i ekosystemów, co doprowadziło do zmniejszenia plonów i niższej zawartości składników odżywczych w żywności. Chociaż niektóre z tych konsekwencji można złagodzić za pomocą nawozów sztucznych, nasz tradycyjny sposób uprawy nie jest zrównoważony i nasze praktyki muszą ulec zmianie.
Jak możemy poprawić stan naszych gleb?
(…) Tradycyjna orka i uprawa szkodzą zdrowiu gleby, ponieważ jej struktura jest regularnie rozdrabniana. Zaburza to jej naturalny podziemny ekosystem, co skutkuje zwiększoną emisją dwutlenku węgla i erozją gleby.
Rolnicy mogą poprawić stan swojej gleby, wykorzystując maszyny i stosując techniki zaprojektowane po to, by chronić jej zdrowie. Horizon Agricultural Machinery to brytyjska firma założona z myślą o tych właśnie zasadach. Linia produktów Horizon koncentruje się na dwóch kluczowych praktykach rolniczych: no-till (uprawa pasowa) oraz punktowe siewniki precyzyjne…
…więcej przeczytasz w numerze 3/2024, które już teraz możesz kupić na Allegro.
Copyright @ 2024 „Rolnictwo Przyszłości”. Kopiowanie i powielanie treści bez zgody redakcji jest zabronione.