Rolnik z Fabianowa Tomasz Pawlak postanowił przeprowadzić doświadczenie i wysiał koniczynę inkarnatkę, która miała służyć jako pokarm dla zwierząt w jego gospodarstwie. Po jesiennym skoszeniu roślina dobrze przezimowała, dlatego rolnik postanowił zostawić ją na nasiona. Taki typ uprawy nie jest popularny w Polsce.
Pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego koniczyna krwistoczerwona (inkarnatka) występuje w formie jednorocznej i dwuletniej.
– Jest to roślina, która wytwarza cienki i długi korzeń palowy. Łodygi są sztywne, dobrze ulistnione i owłosione i potrafią dorastać od 40 do 80 cm wysokości. Łodygi inkarnatki w pełni kwitnienia drewnieją i nie są wówczas tak chętnie zjadane przez zwierzęta. Rośliny skoszone w takiej fazie również bardzo słabo odrastają. W ubiegłym roku jesienią skosiłem jeden pokos gdy rośliny były jeszcze młode, niezdrewniałe i tak bardzo ładnie odrosły i świetnie zagęściły łan, a na tym polu wysiałem mniej nasion niż zalecana norma. Plantacja weszła w zimę wysoka na nieco ponad dziesięć centymetrów, takie rośliny przezimowały bez żadnych strat i wiosną szybko "ruszyły" – mówi Tomasz Pawlak.
Inkarnatkę poleca się do uprawy jako roślinę miododajną. Jej kwiaty są owadopylne, dlatego lubią ją owady.
Koniczyna jest uprawiana na gruntach ornych w mieszankach z trawami jako poplon ozimy lub w siewie czystym. Jako przedplony rośliny poleca się najczęściej: rzepak ozimy, żyto, jęczmień ozimy i mieszanki zbożowo-strączkowe. Roślina rośnie i plonuje na glebach lekko kwaśnych oraz obojętnych przy pH w granicach 5,5-6,5. Ponadto na glebach lekkich, piaszczysto-gliniastych uprawa udaje się doskonale. Najlepiej wysiewać ten gatunek w ilości 15-20 kg/ha, w rozstawie rzędów 15-20 cm i na głębokości 1-2 cm.
– W poprzednim sezonie kupiłem nasiona mieszanki gorzowskiej z importu z Niemiec. Po wysiewie części mieszanki okazało się, że nasiona samej inkarnatki w tej mieszance bardzo słabo powschodziły. W czerwcu ubiegłego roku wysiałem 19 kilogramów nasion na innym polu i uważam, że przy dobrej jakości nasionach, to zdecydowanie za dużo, ponieważ rośliny powschodziły zbyt gęsto i konkurowały między sobą zamiast właściwie się rozkrzewić. Na tym polu wysiałem resztkę nasion, było to poniżej zalecanej normy i domieszałem trochę nasion seradeli, wydawałoby się, że będzie za rzadko, ale w sumie wyszło lepiej. Zauważyłem też wiosną, że rośliny zbyt późno skoszone, które nie zdołały do zimy odpowiednio odrosnąć, przezimowały nie najlepiej, mimo łagodnej zimy. Rośliny na najbardziej mokrych kawałkach, w czystym siewie i mieszance, mimo iż jesienią wyglądały nieźle, albo wyginęły, albo bardzo słabo się rozwijały. Nasiona tej koniczyny są jajowate i chyba największe z pozostałych gatunków koniczyn – tłumaczy rolnik.
Koniczynę krwistoczerwoną zalicza się do gatunków małoobszarowych i jeśli chodzi o zwalczanie chwastów należy pamiętać, że odpowiedzialność za skuteczność działania zastosowanego środka znajduje się po stronie użytkownika. Jeśli warunki wilgotnościowe na plantacji sprzyjają wystąpić mogą choroby, takie jak np. mączniak, rdzy, fuzariozy i zgnilizny młodych pędów, które wstępując w dużym nasileniu mogą prowadzić do ubytków roślin. Na plantacji pojawić się mogą także szkodniki oprzędzika oraz pędrusia koniczynowego, które należy eliminować.
Perspektywa uprawy koniczyny inkarnatki na nasiona
Zbiór koniczyny inkarnatki prowadzi się w fazach od pąkowania do początku kwitnienia. Jest on wykonywany pod koniec kwietnia lub do połowy maja. Plony zielonej masy wahają się od 160-250 q/ha.
– Zbiór nasion inkarnatki wykonuje się w momencie gdy dojrzeje połowa kwiatostanów roślin. Mam nadzieję, że uda się ją wymłócić samym kombajnem i nie trzeba będzie poprawiać w bukowniku. Boję się deszczowego tygodnia przed omłotem, kiedy rośliny będą już suche, bo wtedy nasiona skiełkują w kwiatostanach – mówi.
W związku ze zmianami klimatycznymi, wielu rolników poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które będą w stanie poprawić komfort pracy, a także wzbogacić glebę w cenne składniki.
Pan Tomasz obserwuje plantacje i szuka różnych informacji w jaki sposób najlepiej zebrać nasiona koniczyny inkarnatki. Pola z kwitnącą na krwistoczerwono inkarnatką okazują się interesujące dla osób przejeżdżających przez Fabianów.
Źródło: WODR w Poznaniu