Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wraz z sekretarzem stanu Stefanem Krajewskim spotkali się z prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych prof. Małgorzatą Iwanicz-Drozdowską i wiceprezesem Jackiem Rapcią oraz byłą prezes Krystyną Majerczyk-Żabówką.
Współpraca rolników
– Dzisiaj wszystko inaczej się kształtuje niż np. 20 lat temu, a to wymaga nowych narzędzi i innego podejścia – powiedział minister Czesław Siekierski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że kiedyś za małe gospodarstwo uważano gospodarstwo 5-hektarowe, dziś za takie uważa się 30-hektarowe. Jednak w dalszym ciągu trudno jest zachęcić rolników do szerszej współpracy.
– Być może szybsza integracja rolników będzie miała miejsce w ramach spółdzielni energetycznych, gdzie bardziej widoczne są korzyści ze wspólnej pracy – dodał minister.
– Ze zrzeszaniem się rolników dalej mamy problem, ale tam, gdzie mieliśmy do czynienia z bezpośrednią edukacją, z przykładem pokazania funkcjonującej biogazowni, udało się zrealizować kolejną inwestycję – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski.
Działalność edukacyjna
– Działalność edukacyjna to również jeden z obszarów, w których możemy ściślej współpracować – stwierdziła prezes Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, dodając, że sieć banków spółdzielczych jest dobrze zorganizowana, jest blisko rolników oraz mieszkańców wsi.
Zasada proporcjonalności
Rozmówcy podnieśli również kwestię konieczności uproszczenia procedur i wymogów. Zwracali uwagę na zasadę proporcjonalności, która powinna określać te wymogi i procedury, w zależności albo od wielkości udzielanego kredytu, albo od wielkości gospodarstwa.
Obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy i poszerzenia jej zakresu.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi